Interjú egy íróval: Garajszki Rozika
Az írónk neve: Garajszki Rozika
Már kisiskolás koromban imádtam a könyveket. Anya előtt is titokban tartva, a fagyipénzemből iratkoztam be a könyvtárba, míg a távolsági buszra vártam, hogy hazajussak az iskolából. Ez még Lajosmizsén volt. Majd később Dabasra költözve se múlt el ez a szenvedélyem, sőt az írással is megpróbálkoztam még sulis koromban. Ezek már nincsenek meg, és emlékeimben is csak halványan vannak, de talán jobb is. Utána hosszú idő kimaradt, és csak pár éve írok újból. Két regényem is jó helyezést ért el pályázaton és ezért került kiadásra, de írok novellát, és verset is. Már ezekkel is értem el eredményeket. Versből voltam felnőtt kategória első helyezettje.
Mi áll az írói álneved hátterében? Mondanál erről nekünk valamit?
Nincs különösebb állnevem. A férjezett családnevem és a vezetéknevem becézve került be a köztudatba. Garajszki Rozika néven követem el mások szórakoztatását, vagy éppen bosszantását.
Milyen műfajú könyveket írsz?
A regényeimre jellemző a szépirodalmi romantikus műfaj, de azért mindegyik meg van tűzdelve némi bonyodalommal is, hiszen maga az élet sem egyszerű, hát miért lennének az írásaim azok. A novelláim is az emberi kapcsolatok boncolgatásával foglalkozik. A versek között is van romantikus, de akad környezetvédő és tájleíró is.
Van-e valamilyen hobbid?
Mi volt az a fordulópont az életedben, ami az írás felé terelte az életed?
Mikor jelent meg az első könyved? Mi a címe? Mondj el róla pár gondolatot!
Az első regényem az Aminah – A szokás hatalma 2021-ben jelent meg. Nem ezt írtam elsőnek, de ezt küldtem pályázatra, mert ez felelt meg a pályázati kiírás hosszának. A többi jóval terjedelmesebb. Be is kerültem vele 105 leadott regényből az első tíz közé. Egy félig magyar, félig arab lányról szól, akinek megölik a magyar édesanyját. Édesapja gazdag arab vállalkozó, de Angliában él, mégis arab szokások szerint nevelné a Magyarországon egyetemre járó lányát. Kamerák garmadája ellenőrzi a lány minden lépését, aki igen erős vonzalmat érez az őt különórákban részesítő fiú iránt.
Mi teszi számodra az írást örömtelivé?
Mennyire merítesz a valóságból?
Vannak helyzetek, amik az életben is megtörténtek, de nem azzal, és nem ott, ahová a történetembe helyezem.
Mesélj nekünk a legutóbb megjelent könyvedről!
A harmadik könyvem szintén pályázaton szerepelt, és 120 leadott írásból az első tizenötbe került. Júlia – Az élet időnként ismétli önmagát címmel 2022 júniusában a könyhétre jelent meg. Egy magyar divattervezőnek tanuló főiskolás lány és egy híres amerikai dalénekes szerelméről, és a közöttük tátongó különbségekről, viszontagságokról szól.
Mennyire kötődsz a szereplőidhez? Van, aki különösen közel áll a szívedhez?
Mennyire hagyod, hogy a karaktereid vezessék a történetet? Választhatnak sorsot maguknak, vagy minden kérdésben te döntesz?
Mi lesz a következő könyved? Megtudhatunk róla valamit?
Igen. Most lettem készen vele, már az előolvasók egy része is véleményezte. Ez szintén pályázatra indul. Romantikus zsáner, amiben több szereplő nem az, akinek az elején látszik, és ez okoz némi bonyodalmat a történet során.
Mennyire fontos neked, hogy a történet vége happy end legyen?
Csak a jól végződő töténeteket szeretem. Írni is, és olvasni is. Legalább itt érvényesüljön az akaratom.
Számodra mi a legnehezebb dolog az írással és a könyv megjelenésével kapcsolatban?
Mi a legfurcsább élményed az írással kapcsolatban?
Ki a kedvenc íród? Ki az akinek a munkássága téged inspirál és megihlet?
Írói válság esetén milyen módszereket alkalmazol, hogy megjöjjön az ihlet?
Milyen tapasztalataid vannak a könyvkiadással kapcsolatban?
Főleg az, hogy eléggé drága, mert attól hogy pályázaton jó helyezést értem el, csak kedvezményt kaptam. A nyomda viszont eléggé tetemes kiadás egy író számára, nagy kiadóhoz meg nehéz a bejutás, vagy nagyon rosszak a feltételek.
Miben változott meg az életed, az első könyved megjelenését követően?
Azt mondanám, hogy csak érzésekben. Boldog voltam, hogy az én írásom a kezembe foghatom, és másoknak is szórakozást nyújthatok, már ha olvassák, de az életem nem változott. Nem ebből élek, és nem is tudnék egyenlőre megélni belőle. Ez csak keveseknek aatik meg, és mikor már ismertekké vállnak.
Milyen a kapcsolatod az olvasóiddal?
Van egy írói oldalam, ott a posztjaimhoz írnak, de sok olvasó személyes ismerősöm. No azért nem mindenki, mert a Líránál, és még néhány helyen tőlem függetlenül is kaphatóak a regényeim, azokkal az olvasókkal kevésbé találkozom.
Mit üzensz az írótársaidnak és az olvasóknak?
Az írók írjanak, mert ezzel szélesedik a választékot, az olvasók pedig olvassanak rendületlenül, mert annyi érdekes történet van, ami feldobja az unalmas napjainkat.
Szólj hozzá te is, mondd el a véleményed, vagy csak olvasd el, hogy mások mit írtak.